<   

/

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, turizmde Korona görülmeyen alanlar için bir sertifika çalışması başlatıldığını söyledi. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, mayıs sonunda iç turizm hareketinin de başlayacağını öngördüklerini açıkladı.

Koronavirüs salgının dünya çapında en fazla etkilediği ve önümüzdeki yıllarda da etkisinin sürmesinin beklendiği turizm sektöründe alınan önlemler hakkında açıklamalar yapan Bakan Ersoy, “Korona olmayan alanlar için uluslararası kabul gören bir sertikasyon bir sistemi oluşturuyoruz. Tesislerde sertifikasyon dönemi başlayacak. Tesisler önlemleri aldıktan sonra sertifika verilecek.” diye konuştu.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, NTV canlı yayınında soruları yanıtladı. Turizmde salgın önlemlerine ilişkin bilgiler veren Bakan Ersoy, “Nisan sonu mayıs başında kırılmalar olacağını öngörüyoruz. Mayısın sonuna doğru normalleşmenin mümkün olacağını düşünüyorum. Mayıs sonuna doğru iç turizmde de hareket başlayacak. Korona olmayan alanlar için uluslararası kabul gören bir sertikasyon bir sistemi oluşturuyoruz. Tesislerde sertifikasyon dönemi başlayacak. Tesislere önlemleri aldıktan sonra sertifika verilecek. Büyük tur operatörlerinin de bu konuda fikirlerini istedik, o fikirleri de bu sistemin içine dahil edeceğiz. Virüs süreci bittikten sonra ilk etapta Asya ülkeleri gelir diye düşünüyorum” dedi.

Öte yandan Gastronomi Turizmi Derneği Başkanı Gürkan Boztepe, bir açıklama yaptı ve “İlk etapta önce havayolları adından seyahat acenteleri oteller ve yeme içme işletmelerini olumsuz etkileyen sektörde tüm Dünyadaki daralmanın ülkemizi de etkilediğini gördüklerini söyledi ve Ülkemizde çok ciddi ivme kazanmış bu sektörün kriz sonrası en hızlı çıkışı yakalayacak sektör olduğunun bilincindeyiz. Coronavirüsünden etkilenen turizm kaybının 1 milyar dolar’ı bulacağınız zannediyoruz. Bu virüs etkileri sonrası tüketicinin ilk bakacağı belgenin hijyen ve GT belgesi olacak.” dedi.

Kaynak : https://bodrumhaber.com/corona-sonrasi-otel-ve-restoranlara-gt-hijyen-belgesi-geliyor/

Kaynak : https://www.aksutvhaber.net/ekonomi/koronavirus-sonrasi-otellere-ve-restaurantlara-gt-hijyen-belgesi-geliyor-h45025.html